NASA zachęca Polskę do udziału w programie Artemis oraz wykorzystania surowców przestrzeni kosmicznej.

moon-landing-60582_1280

W dniu 6 kwietnia 2020 r  Prezydent USA Donald Trump wydał

Dekret wykonawczy w sprawie zachęcania do międzynarodowego wsparcia dla odzyskiwania i wykorzystania zasobów kosmicznych.

gdzie w Sek.3 zapisano ” Zachęcanie do międzynarodowego wsparcia dla odzyskiwania i wykorzystania zasobów kosmicznych. Sekretarz Stanu, w porozumieniu z Sekretarzem Handlu, Sekretarzem Transportu, Administratorem Krajowej Administracji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz szefem każdego innego departamentu wykonawczego lub agencji, które Sekretarz Stanu uzna za stosowne, podejmie wszelkie odpowiednie działania zachęcające do międzynarodowego wspierania publicznego i prywatnego odtwarzania i wykorzystania zasobów w przestrzeni kosmicznej(..)Wykonując niniejszą sekcję, Sekretarz Stanu będzie dążył do negocjowania wspólnych oświadczeń oraz dwustronnych i wielostronnych porozumień z obcymi państwami, dotyczących bezpiecznych i trwałych operacji publicznego i prywatnego odzyskiwania i wykorzystania zasobów kosmicznych.”

Biorąc pod uwagę powyższe zapisy Portal Nauka -Technologia-Polityka wystąpił z szeregiem zapytań prasowych do przedstawicielstw USA w Polsce oraz NASA na Europę.

Oto jakie otrzymaliśmy odpowiedzi

Pytanie  Czy planujecie zaprosić Polską Agencję Kosmiczną i polskie firmy do współpracy przy wydobyciu zasobów Księżyca i Asteroid w ramach szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej w zakresie zasobów kosmicznych?

Polska jako ważny sojusznik USA w Europie jest prawdopodobnie rozpatrywana w kategoriach wspólnego wykorzystania zasobów kosmicznych?

Odpowiedz “W nawiązaniu do mojej wcześniejszej wiadomości, z przyjemnością mogę powiedzieć, że NASA jest podekscytowana współpracą z Polską i narodami z całego świata w celu wsparcia programu Artemis. Wydobycie i wykorzystanie zasobów kosmicznych jest kluczową częścią tworzenia zrównoważonej architektury eksploracyjnej zarówno dla Księżyca, jak i Marsa. Angażujemy się z polskimi urzędnikami, aby omawiać wspólne wysiłki na różne tematy i nie możemy się doczekać dalszego zdefiniowania naszego partnerstwa w nadchodzących miesiącach.”

Timothy Tawney- NASA Europe Representative

U.S. Embassy Paris
2, Avenue Gabriel
75382 Paris Cedex 08
France

Wcześniej wystąpiliśmy z podobnym pytaniem do Ambasady USA w Polsce

Oto udzielona odpowiedz “NASA i POLSA we wspólnym oświadczeniu przyjętym w październiku 2019 r. wyraziły  pragnienie pogłębiania współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie eksploracji kosmosu. W ramach tego porozumienia będziemy określać potencjalne obszary współpracy na tym polu. W porozumieniu zapisano również, że podejmowane przedsięwzięcia mogą być prowadzone na zasadzie współpracy dwustronnej lub w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zakres tematyki interesującej obie strony może obejmować systemy sensorów kosmicznych, systemy komunikacji satelitarnej i nawigacji, badania planetarne, obronę planetarną, monitorowanie zagrożeń w przestrzeni kosmicznej, wykorzystanie łazików i małych satelitów oraz innych pokrewnych technologii.

Działające przy NASA Biuro ds. Relacji Międzynarodowych i Międzyagencyjnych (OIIR) nadzoruje międzynarodowe kontakty NASA.  Do zadań OIIR należy organizowanie wielostronnych i dwustronnych programów współpracy i porozumień. ”

Biuro prasowe Ambasady USA w Warszawie
Wiedzeni ciekawością wystąpiliśmy również z pytaniem do Polskiej Agencji Kosmicznej

.Czy Polska Agencja Kosmiczna byłaby zainteresowana przystąpieniem do porozumienia Artemis Accords  w przypadku wystąpienia z takim oficjalnym zaproszeniem przez stronę amerykańska ?

Polska Agencja Kosmiczna jest zainteresowana współpracą z NASA, w tym w programie ARTEMIS. Wielokrotnie obydwie strony POLSA i NASA wyrażały i podtrzymywały taką wolę.

2.Czy Polska Agencja Kosmiczna wyrazi zainteresowanie powołaniem Polsko-Amerykańskie Grupy Roboczej ds. wykorzystania surowców przestrzeni kosmicznej oraz uczestnictwem w tworzeniu dedykowanego programu NASA poświęconego tej współpracy ? ( np. Polish-American Space Resources Program w ramach budżetu NASA )

Wszelkie działania Polska Agencja Kosmiczna będzie mogła rozważać po podpisaniu umowy międzyrządowej. Obecnie skupiamy się na współpracy z NASA w już istniejących programach.

Agnieszka Gapys
Rzecznik prasowy
Biuro Organizacyjne
tel: (22) 380 15 61
kom: 735 95 36 03

Biorąc pod uwagę treści udzielonych odpowiedzi przez Polską Agencję Kosmiczną oraz stanowiska Departamentu Stanu USA oraz oficjalnego przedstawicielstwa NASA na Europę  liczymy na podjęcie wkrótce owocnej Polsko-Amerykańskiej współpracy w zakresie wykorzystania surowców przestrzeni kosmicznej .
Wartość surowców księżycowych  szacuje się na ponad 16 biliardów $.
moon-322222_640

 

Leave a comment